Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Cestoval po Arábii, obdivoval ji, bojoval za ni

9. 05. 2013 17:44:44
Táhlo ho to na poušť již za jeho studií historie na Oxfordu. Během svých cest po arabských zemích se naučil arabsky a sblížil se s beduíny. O kom je řeč?

Narodil se 16.8.1888 a jeho jméno bylo Thomas Edward Lawrence. Byl druhorozeným z pěti synů.

V srpnu 1914 Německo vyhlásilo Evropě válku. Spojilo se s Tureckem a začalo ohrožovat zájmy spojeneckých zemí v Asii. Dvacetišestiletého Lawrence, díky jeho znalostem arabštiny a poměrů v Turecku i Arábii, přidělili k britské vojenské kontrarozvědce v Káhiře. Arabové byli rozděleni na ne vždy přátelské kmeny, které necítili potřebu se spojovat v celoarabskou říši. Lawrencemu se podařilo je sjednotit proti Turkům, pod jehož nadvládou žili téměř pět set let. S přispěním Lawrence ochromovali při mohutné palební přesile Turků strategickou tureckou železnici, postupně obsadili všechna důležitá místa, z nichž jmenujme například v červnu 1917 přístav Akaba, a nakonec v říjnu 1918 Damašek. Bezprostředně po vstupu arabských kmenů do Damašku tam dorazil i vrchní velitel Egyptského expedičního sboru britské jednotky Edmund Allenby, nejvyšší nadřízený Lawrence.

Lawrence napsal své matce:

„Přijal jsem arabské způsoby, mluvím arabsky, přemýšlím jako Arab, jednám jako Arab. Bude pro mne obtížné stát se znovu Angličanem.“

Lawrence pomáhal arabským kmenům především s cílem prosadit arabskou nezávislost. Intriky spojenců však vedly k prosazení jejich zájmů. Vyvrcholením událostí byla Sykes-Picotova dohoda. Francie získala Sýrii a Libanon, Británie Palestinu a nově vytvořené státy Jordánsko a Irák. Zklamáni byli nejen představitelé Arabů, ale i sám Lawrence. Cítil za podvod na Arabech i svou odpovědnost. Po svém návratu do Británie se stal obětí své vášně v rychlé jízdě na motocyklu, kdy roku 1935 havaroval a po několika dnech v nemocnici skonal ve věku svých 46 let.

Ještě za života napsal knihu o svém životě "The Seven Pillars of Wisdom" (Sedm pilířů moudrosti) a pak stručnější verzi "Revolt in The Desert" (Vzpoura v poušti). První kniha byla vydána v roce 1926 jen v nákladu dvě stě kusů ve velmi poctivé vazbě. Jejím vydáním se zadlužil a několikaterým vydáním druhé knihy musel dluh splácet. Nyní jsou některé z dochovaných exemplářů první knihy, coby sběratelská rarita, k mání za vysoké částky. Kniha „Sedm pilířů moudrosti“ je pojmenována po sedmi přírodních sloupech stojících na vyvýšenině na cestě do Wádí Rum (Měsíční údolí) v Jordánsku.

Jeho příběh byl zfilmován režisérem Davidem Leanem s obsazením herce Petera O'Toole coby Lawrence. Film obdržel Oscara za nejlepší film roku 1962 a kromě toho šest dalších Oscarů. Film je velmi hezký a vřele jej doporučuji zhlédnout.

Jelikož mne samotného přitahuje poušť, zaujala mne scéna, kdy znechucený Lawrence říká: "Modlím se, abych poušť už nikdy neviděl. Vyslyš mne, Bože." Jeden z arabských vůdců, kterého hraje Anthony Quinn, mu odpovídá: "Vrátíte se. Pouze poušť je pro vás." A pak další scéna, kdy americký žurnalista pokládá Lawrenci otázku, proč tolik miluje poušť. Lawrence odpovídá: "Je čistá." Po zhlédnutí této posledně jmenované scény jsem si připomněl, že ve filmu "Dobrý ročník" režisér Ridley Scott nechal říci tuto větu hlavního hrdinu filmu Maxe Skinnera (herec Russell Crowe) v okamžiku, když ten plave v bahnité vodě bazénu, kam svou neopatrností spadl. Max leží ve vodě naznak a říká: "Co je to, majore Lawrenci, co vás tak osobně přitahuje k poušti? Je čistá. Mám ji rád. Protože je čistá." (dle česky dabované verze).

Přečíst další článek

Sicílie - pár zajímavostí a informací před cestou

Řecko - pár zajímavostí a informací před cestou

Pracuje na mne virtuální zaměstnanec

Korsika - pár zajímavostí a informací před cestou

Kde vzít peníze na cestování?

Na dovolenou s batožinou

Turecko - pár zajímavostí a informací před cestou

Libanon - pár zajímavostí a informací před cestou

Práce na Maltě

Dovolená na Maltě

Cesta na Krétu dala vzniknout krásnému přátelství

Malta - pár zajímavostí a informací před cestou

Baleárské ostrovy - pár zajímavostí a informací před cestou

Taky jedete na Blind?

Autor: Petr Bujok | čtvrtek 9.5.2013 17:44 | karma článku: 9.70 | přečteno: 545x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Petr Havránek

Cesta severním Vietnamem

Vietnam, země na jihovýchodě Asie byla v mém hledáčku již dvakrát. Ale pokaždé se mi do odletu připletly nějaké nepříjemnosti a z cesty sešlo. Tentokrát vše klaplo. Do třetice všeho dobrého, snad ...

6.12.2022 v 15:31 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 390 | Diskuse

Aleš Gill

Neznámá místa 10. - Zelené peklo uprostřed Mexika

Osm hodin jízdy autem severně od Mexico City leží místo, o kterém jste nejspíše nikdy neslyšeli. Uprostřed neprostupné džungle a hor je zahrada, která - kdyby byla v Evropě - bude v učebnicích a obležená davy turistů. Ale není.

6.12.2022 v 8:57 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 302 | Diskuse

Ladislav Větvička

Nejkratši cesta k horam vyššim jak Mont Blanc

Fčil, když sudruh Putin vylečil svět od korony a většina zemi světa upustila od koronopodfukovych opatřeni, je zase na chvilu jednoduche dostat se pod pěti tisicovky. Na chvilu. Bo co se polityci naučili, brzo využiju zas.

2.12.2022 v 11:11 | Karma článku: 44.01 | Přečteno: 3261 |

Ladislav Větvička

Jak sem na Kavkaze organyzoval druhu frontu

Ozvalo se zvoněni wocapu, což je super věc, bo se možete volat s lidma z druheho konca světa, vidět na jejich pysky a je to zadarmo. Teda uplně ne, stoji to stokorunu měsičně, když mate tu ukrajinsku kartu.

1.12.2022 v 18:18 | Karma článku: 43.45 | Přečteno: 3240 |

Stanislava Boudová

Překvapil mne sníh! Zachránila to dřevěná obracečka!

Jsem asi lajdák. Napadl první sníh a namrzal. Auto jsem sice pravidelně ometala, ale ráno byl mráz všude! A škrabka zůstala v autě! Ještě že jsem zdatná kuchařinka! Jinak bych neodjela!

30.11.2022 v 16:55 | Karma článku: 37.81 | Přečteno: 2557 | Diskuse
Počet článků 58 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 779

Mám rád jednoduchost v podnikání i v životě. Více o mně na about.me/petr_bujok

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...