Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Cesta na Krétu dala vzniknout krásnému přátelství

22. 05. 2013 10:44:44
Mladý Brit, povoláním spisovatel, se plaví na Krétu. Do rodiště svého otce. Již před vyplutím lodi si ho vyhlédne Alexis a stane se jeho "průvodcem", který mu umožní porozumět mentalitě ostrovanů. Toto je příběh filmu. Kolik získal film Oskarů?

Tři - v roce 1965. Název filmu - Řek Zorba. Jméno spisovatelova průvodce totiž bylo Alexis Zorba. Ve fimu ho hraje Anthony Quinn. Zorba je nespoutaný živel, bezprostřední a opravdový, plný životní energie a optimismu.

Ve fimu pronáší Zorba ke spisovateli mimo jiné tato slova:

"Dělal jsem pro vlast věci, ze kterých by ti vstávaly vlasy. Zabíjel jsem, pálil vesnice, znásilňoval ženy. A proč? Protože to byli Turci. Nebo Bulhaři. Takový jsem byl hlupák a blázen! Teď se na někoho podívám - na kohokoliv - a řeknu - je dobrej nebo je špatnej. Je mi jedno jestli je Řek nebo Turek. Jak stárnu - přísahám na chleba - co jím - a přestávám se ptát - jestli je dobrej nebo špatnej. Všichni skončej stejně - potrava pro červy."

"Když můj klouček - Dimitris - umřel - všichni plakali. Já jsem vstal a tančil. Řekli - Zorba šílí. Ale tanec, jenom tanec zastavil bolest. Víš - byl můj první. Byly mu jen tři."

"Život to jsou potíže. Jen smrt není. Žít znamená rozepnout si opasek a vyhledávat potíže."

"Víš, kolik mi je? Ááá - to je tajemství. Ale já - já musím spěchat. Víš, říká se - říká se, že věk prej v člověku dusí oheň, že slyší, jak přichází smrt, otevře dveře a řekne: Pojď dál. Nech mě odpočinout. Ale to jsou všechno zatracený lži! Můžu bojovat tak, že bych spolknul svět! Tak bojuju!"

"A pokud jde o ženský - směj se mi - že je mám rád. Jak bych moh nemít? Jsou to takový slabý stvoření - a stačí tak málo - mužská ruka na prsou a dají ti všechno, co mají."

"Když spí ženská sama - je to hanba. Pro všechny chlapy. Bůh má velký srdce. Ale jeden hřích nikdy neodpouští. Když ženská zavolá muže do postele a on tam nejde."

"Vy moc myslíte. V tom je vaše potíž. Chytrá hlava, kramář, všechno váží."

"Mluvíš jako učitel, myslíš jako učitel. Jak to můžeš chápat? Možná hlavou. Řekneš: To je dobrý. To je špatný. Ale kyž mluvíš, koukám ti na ruce, na nohy, na prsa. Jsou němý! Nic neříkají."

"Proč??? Je mrtvá! Nezáleží na tom!"

"Ne. Odjedeš - a zůstaneš - u svých knih. Zatraceně - šéfe - mám tě moc rád, než abych to neřek. Máš úplně všecko. Až na jednu věc. Šílenství. Člověk musí být trochu šílenej - jinak - se neodváží přeříznout lano a bejt svobodnej. "

Literární předloha vyšla poprvé v roce 1942 pod názvem "O životě a činech Alexise Zorbase" a byla přeložena do třiceti jazyků. Napsal ji Nikos Kazantzakis. V něm zpodobnil svého osobního přítele - dělníka Georgose Zorbase - se kterým si pronajali v letech 1916-17 důl na poloostrově Pelopones. Kazantzakisovi o vlásek utekla za toto dílo Nobellova cena, kdy Albert Camus dostal o jeden hlas více.

Kromě své velmi rozsáhlé vlastní tvorby vzhledem ke znalostí několika jazyků hodně překládal. Byl ovlivněn díly existencionalistů jako jsou Jean-Paul Sartre nebo Albert Camus a také filozofem Friedrichem Wilhelmem Nitschem a dalšími. Jeho dílo Řecké pašije posloužilo jako předloha k opeře pro českého komponistu Bohuslava Martinů, kterého román "O životě a činech Alexise Zorbase" velmi oslovil. Oba umělci se později seznámili osobně ve francouzském Antibes v říjnu 1954.

Zaujalo mne, v kolika zemích Kazantzakis postupně žil. Kromě Řecka také ve Francii, v Německu, v Rusku, v Československu (1929-31 u Božího Daru), od roku 1948 v Jižní Francii v Antibes. Procestoval mnoho zemí, mimo jiné v roce 1957 přijal pozvání čínské vlády a navštívil Čínu. V témže roce zemřel v universitní klinice v německém Freiburgu.

Na náhrobku na jeho hrobě na Krétě je nápis:

"Nedoufám v nic. Neobávám se ničeho. Jsem volný."

Přečíst další článek

Sicílie - pár zajímavostí a informací před cestou

Řecko - pár zajímavostí a informací před cestou

Francie - Provence

Turecko - pár zajímavostí a informací před cestou

Libanon - pár zajímavostí a informací před cestou

Pracuje na mne virtuální zaměstnanec

Kde vzít peníze na cestování?

Na dovolenou s batožinou

Práce na Maltě

Dovolená na Maltě

Cestoval po Arábii, obdivoval ji, bojoval za ni

Malta - pár zajímavostí a informací před cestou

Korsika - pár zajímavostí a informací před cestou

Baleárské ostrovy - pár zajímavostí a informací před cestou

Taky jedete na Blind?

Autor: Petr Bujok | středa 22.5.2013 10:44 | karma článku: 9.27 | přečteno: 457x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Miroslav Václavek

Na pobřeží Baltu a v deltě řeky Visly, překrásným Polskem na kole

A už je tady opět ráno, nebe je jako šmolka, na obloze stojí jen pár mráčků takže rychle vypít kávu, hodit na sebe dres, dnes s krátkými kalhotami a jde se na to.

30.9.2022 v 17:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 | Diskuse

Miroslav Václavek

Na kole na hranice Ruska

Plánoval jsem tuhle cestu už nějakou dobu, ale vždycky mi do ní něco vlezlo. Jednou práce, podruhé zase něco takzvaně něco důležitého a potřetí taky cosi, až jsem praštil pěstí do stolu a řekl si dost.

29.9.2022 v 17:00 | Karma článku: 16.08 | Přečteno: 367 | Diskuse

Tomáš Flaška

Bunkr diktátora Envera Hodži v Tiraně

Albánie byla jednou z komunisty nejvíce sevřených zemí v Evropě. I na začátku tohoto století si prodělala své. Ale teď už kráčí dobře vpřed. Zbyly jen vzpomínky a tady je jedna z nich.

29.9.2022 v 10:28 | Karma článku: 22.31 | Přečteno: 375 | Diskuse

Jan Bartoň

Kalvárie u Ostrého

V blízkosti Úštěku se nachází Kalvárie v obci Ostré více jak tři sta let. Z let bolševika si odnesla těžké šrámy a teď se pomalu probouzí do své někdejší krásy.

29.9.2022 v 8:00 | Karma článku: 16.94 | Přečteno: 338 | Diskuse

Klára Žejdlová

Cyklisto, pozor na banány!

Tedy ne, že by bylo toto ovoce pro cyklisty nebezpečné... I když... Někdy se nebezpečným stát může. Ovšem ne proto, že jej cyklista jí, ale spíš proto, KDE ho jí...

28.9.2022 v 15:06 | Karma článku: 9.92 | Přečteno: 287 | Diskuse
Počet článků 58 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 778

Mám rád jednoduchost v podnikání i v životě. Více o mně na about.me/petr_bujok

Najdete na iDNES.cz