Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Francie - Provence

15. 05. 2013 7:14:44
Mraky lidí cestuje do zemí za sluncem a teplem. Jen někteří se tam přestěhují natrvalo. Člověk, o kterém píšu, opustil lukrativní práci a přestěhoval se za teplem a sluncem s nejistými vyhlídkami uživit se jako spisovatel. Kdo že to vyměnil pohodlí za nejistotu, riziko a těžké začátky?

Jmenoval se Peter Mayle a měl za sebou patnáctiletou, dobře vybudovanou kariéru v reklamním byznyse v Londýně i USA, s vyhlídkami dalšího finančního růstu.

Ale cítil, že ho práce nenaplňuje. Snil o zemi, kde by stále nepršelo, kde by nebylo zima, zemi plné slunce, tepla, vína, vůně levandule. O zemi, kterou znal zatím jen z krátkých pobytů o dovolené. O Francii. O Provence. A o práci, která by ho těšila. Bavilo ho psát.

V době, kdy se rozhodl přerušit natrvalo svou dosavadní profesní dráhu a odstěhovat se na Jih Francie, měl za sebou své první literární pokusy. Dětské naučné knížky, jako například "Where I Come from", která se docela prodávala, a dalších několik. Stanovil si další laťku. Na jihu Francie napsat román. Po roce musel nakladateli přiznat, že zatím nemá ani stránku. Když nakladatel vyslechl všechny překážky, které zabránily vzniku románu, jako byly útrapy při koupi a opravě domu, řekl Maylovi, aby útrapy rozepsal na dvě stě stránek, že by to mohlo čtenáře zajímat.

A tak v roce 1989 spatřila světlo světa kniha "Rok v Provence", která popisuje prvních dvanáct měsíců po přestěhování a co se v nich odehrálo. Kdo si knihu přečte, musí konstatovat, že Peter Mayle je obdařen talentem. Umí psát jednoduše, vtipně, vystihnout dobře situaci, charakter, mentalitu, atmosféru. Kniha se stala bestselerem. Prodalo se cca 6 milionů výtisků.

Jen na okraj:

Za bestseler se na českém trhu považuje kniha překračující hranici 10.000 prodaných výtisků.

Průměrný náklad knihy je v ČR cca 2500 výtisků.

A ještě jedna zajímavost:

Pokud vezmeme všechny vydané knihy na celém světě, pak u 95 procent z nich nepřekročí počet prodaných výtisků 1000 kusů. To platí, ať již jde o český, americký nebo jiný knižní trh.

Následovala celá řada knih, velká většina o Provence nebo odehrávající se v Provence. Knihy Petera Mayla byly přeloženy do více než dvaceti jazyků. Knihy inspirovaly mnoho lidí alespoň k návštěvě tohoto krásného kusu země. Nejednoho by povzbudily k přestěhování se za teplem nebo alespoň k jiné životní změně.

Některé byly i zfilmovány. Jako například kniha "Dobrý ročník", kterou režíroval režisér takových filmů, jako jsou Gladiátor nebo Robin Hood, majitel britské filmové společnosti Shepperton Studios - Ridley Scott. Hlavního hrdinu si zahrál stejný herec, jako ve dvou výše jmenovaných filmech - Russell Crowe. Pokud tento film ještě někdo neviděl, možná se rozhodne jej zhlédnout po přečtení krátké upoutávky. Určitě stojí za zhlédnutí. I kniha stojí za přečtení - půlka věcí byla v knize jinak než ve filmu. Hlavním styčným bodem odvaha ke změně. Je pohodlné setrvávat v stereotypu, i když ten stereotyp za nic nestojí. Málokdo má odvahu stereotyp přerušit a jít do nejistoty. Kniha Petera Mayla může inspirovat nebo dodat právě tu potřebnou odvahu k přerušení stereotypu a k vykročení ke změně. Někdo to může vzít vážně, jiný alespoň ve snu.

Přečíst další článek

Sicílie - pár zajímavostí a informací před cestou

Řecko - pár zajímavostí a informací před cestou

Turecko - pár zajímavostí a informací před cestou

Libanon - pár zajímavostí a informací před cestou

Pracuje na mne virtuální zaměstnanec

Kde vzít peníze na cestování?

Na dovolenou s batožinou

Práce na Maltě

Dovolená na Maltě

Cesta na Krétu dala vzniknout krásnému přátelství

Cestoval po Arábii, obdivoval ji, bojoval za ni

Malta - pár zajímavostí a informací před cestou

Korsika - pár zajímavostí a informací před cestou

Baleárské ostrovy - pár zajímavostí a informací před cestou

Taky jedete na Blind?

Autor: Petr Bujok | středa 15.5.2013 7:14 | karma článku: 11.45 | přečteno: 1110x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Miroslav Václavek

Na pobřeží Baltu a v deltě řeky Visly, překrásným Polskem na kole

A už je tady opět ráno, nebe je jako šmolka, na obloze stojí jen pár mráčků takže rychle vypít kávu, hodit na sebe dres, dnes s krátkými kalhotami a jde se na to.

30.9.2022 v 17:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Miroslav Václavek

Na kole na hranice Ruska

Plánoval jsem tuhle cestu už nějakou dobu, ale vždycky mi do ní něco vlezlo. Jednou práce, podruhé zase něco takzvaně něco důležitého a potřetí taky cosi, až jsem praštil pěstí do stolu a řekl si dost.

29.9.2022 v 17:00 | Karma článku: 16.08 | Přečteno: 369 | Diskuse

Tomáš Flaška

Bunkr diktátora Envera Hodži v Tiraně

Albánie byla jednou z komunisty nejvíce sevřených zemí v Evropě. I na začátku tohoto století si prodělala své. Ale teď už kráčí dobře vpřed. Zbyly jen vzpomínky a tady je jedna z nich.

29.9.2022 v 10:28 | Karma článku: 22.31 | Přečteno: 375 | Diskuse

Jan Bartoň

Kalvárie u Ostrého

V blízkosti Úštěku se nachází Kalvárie v obci Ostré více jak tři sta let. Z let bolševika si odnesla těžké šrámy a teď se pomalu probouzí do své někdejší krásy.

29.9.2022 v 8:00 | Karma článku: 16.94 | Přečteno: 339 | Diskuse

Klára Žejdlová

Cyklisto, pozor na banány!

Tedy ne, že by bylo toto ovoce pro cyklisty nebezpečné... I když... Někdy se nebezpečným stát může. Ovšem ne proto, že jej cyklista jí, ale spíš proto, KDE ho jí...

28.9.2022 v 15:06 | Karma článku: 9.92 | Přečteno: 287 | Diskuse
Počet článků 58 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 778

Mám rád jednoduchost v podnikání i v životě. Více o mně na about.me/petr_bujok

Najdete na iDNES.cz